Prissjekk:

Så billig kan matpakken bli

Smører du din egen matpakke, kan du spare ganske mye penger i løpet av et år.

PRISSJEKK: Hvor billig tror du matpakken kan bli? Vi har gjennomført en prissjekk. Foto: Bim Zachrisson Totland
PRISSJEKK: Hvor billig tror du matpakken kan bli? Vi har gjennomført en prissjekk. Foto: Bim Zachrisson Totland Vis mer
Publisert
Sist oppdatert

Er du en av dem som handler lunsj hver dag? Det vil beløpe seg til mange tusenlapper årlig.

Matbutikken Extra, som er lavpriskjeden til Coop, har beregnet hvor mye det vil koste per dag å smøre egen matpakke.

De forklarer at avhengig av hva du putter på brødskiven vil det koste fra 3 til 5 kroner per skive. Smører du for eksempel tre skiver, vil lunsjen koste mellom 10 og 15 kroner.

Velger du det billigste alternativet, kan du smøre fire brødskiver for 15 kroner.

Dette kan en brødskive koste:

PåleggPorsjonspris
1 grov brødskivekr 1,35
Leverposteikr 1,30
Smørkr 0,20
Sum pr porsjonkr 2,85
1 grov brødskivekr 1,35
2 skiver brunostkr 2,30
Smør0,20
Sum pr porsjonKr 3,85

Kilde: Coop Extra

Prissjekk på butikkenes egne merkevarer

På bakgrunn av dette har vi gjennomført en prissjekk på typisk pålegg i matpakka, i tillegg til brød og yoghurt.

Vi har sjekket prisene på butikkjedene Kiwi, Extra og Rema 1000 sine egne merkevarer First Price, X-tra og Prima, som gjerne er det billigste alternativet til pålegget. Vi har tatt utgangspunkt i kiloprisen til de ulike varene.

Vår prissjekk viser at butikkenes egne merkevarer jevnt over er nokså like på pris. Summerer vi kiloprisene, er det Extra som er billigst, så vidt foran Kiwi.

Hvis du for eksempel kjøper det billigste kneippbrødet til 8,90 kroner, betaler du cirka 0,42 kroner per brødskive.

Her er prisene:

Vare Kiwi Extra Rema 1000
Grovbrød/Kneippbrød11,8711,8711,87
Hel gulost78,0078,0078,00
Gulost skiver99,7199,7199,75
Kokt skinke79,6079,6079,60
Servelat63,6063,6063,60
Salami139,60139,60142,00
Leverpostei62,9262,6763,24
Makrell i tomat58,6458,8258,64
Jordbærsyltetøy20,7320,7023,20
Produkter fra Tine
Hel brunost78,9678,9678,96
Brunost skiver132,67132,67132,67
Jordbær yoghurt x 428,1728,1728,17
Sum (kilopriser)854,47854,37859,7

Flere merkevarer

Det er ikke slik at det kun er ett alternativ til egen merkevare i de ulike butikkene.

Kiwi har for eksempel både First Price og Folkets, mens Extra både har X-tra og Coop. Hos Rema 1000 kan man velge mellom blant annet Rema 1000 og Prima.

Vi bryr oss om ditt personvern

dinside er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Les mer