Norske strømkunder har fått et brutalt møte med vinteren. Ikke bare har gradestokken krøpet under tosifret antall minusgrader i store deler av landet - strømprisene har også skutt i været.
Denne uka har vi sett strømtopper på nærmere 900 øre per kilowattime, som er nesten 100 ganger høyere enn snittprisen var på strøm i desembermåned i desember 2020.

- Brenn veden nå
I Nord-Norge er det snittprisen på strøm så langt i desember på 125 øre per kilowattime - i fjor var desembersnittet 60 øre/kWt og i 2020 var 14 øre/kWt - og denne uka er det tidenes dyreste strømuke i nord med et snitt på over 150 øre per kilowattime.
Det kunne sett enda verre ut dersom ikke prisene hadde falt utover uka.
Dermed ligger det an til at husholdninger i Nord-Norge, for første gang siden strømstøtten ble innført, mottar støtte. Per 18. desember vil strømstøtten dekke snaut 50 øre per kilowattime med et tak på 5000 kWt for forbruket i desember.
I de tre sørlige strømregionene ligger den foreløpige strømstøtten på 253 øre per kilowattime ekskludert moms og i Midt-Norge 167 øre per kWt. Hva støtten vil ligge på med månedsslutt, avhenger av hvordan prisutviklingen blir de to siste ukene av måneden.
Foreløpige tall fra kraftbørsen Nord Pool viser at strømprisene mandag 19. desember vil ligge på omtrent samme nivå som i dag. I Nord-Norge blir det riktignok et hopp fra 65 øre/kWt til 91 øre/kWt:
- Sør-, Øst- og Vest-Norge: 264,25 øre/kWt
- Midt-Norge: 118,37 øre/kWt
- Nord-Norge: 91,61 øre/kWt