- Vi advarer kundene mot det turbulente rentemarkedet. Kundene må klare en renteøkning på fem prosentpoeng for å få boliglån. Vi må jo ta hensyn til markedet, sier informasjonsdirektør Kjell Flø i Kreditkassen.
Betalingsevne i fokus
- Kreditkassen forlanger tilleggssikkerhet når lånet er på mer enn 80 prosent av boligens markedsverdi. Men ikke alle får 80 prosent av omsetningsverdien heller. Det er ikke noe automatikk i dette. Her kommer betalingsevnen inn som et viktig moment, sier Flø. Han understreker at 100 prosent-finansering nå hører til de ytterst få unntakene.
Informasjonsdirektør Jarl Veggan i DnB legger ikke skjul på at også DnB har skjerpet kravene overfor boliglånskundene.
- Også vi legger til grunn at det kan komme en renteøkning når vi vurderer lånesøknader, men vi har ikke skjerpet kravene som følge av renteoppgangen. Derimot har vi det siste året skjerpet inntektskriteriet i vår kredittvurderingsmodel, sier Veggan.
- Vi finansierer som regel ikke mer enn 80 prosent av boligen gjennom lån. Noen får ikke mer enn 60 prosent, men i ekstreme tilfeller finansierer vi helt opp i 90 prosent av boligen. Men det skjer kun hvis sikkerheten og tilbakebetalingsevnen er god, sier Veggan.
Les artikkelen gratis
Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Dinside er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger