Vaksinering mot covid-19 er i full gang i Norge, der det per nå er rundt 200.000 nordmenn som har fått stikket i armen.
Resten av oss venter spent på når det er vår tur. Myndighetene har utarbeidet en prioriteringsliste du kan lese mer om her:

Vaksinen: Slik prioriteres du
Advarer mot vaksinesvindel
Nasjonal sikkerhetsmyndighet (NSM) advarer i dag om at svindlere kan prøve å dra nytte av situasjonen med vaksinering.
Spesielt trekker de frem følgende svindelmetoder som forventede:
- Kontakter deg med beskjed om at det er din tur, og at du må forhåndsbetale en egenandel for vaksineringen.
- Svindelførsøk der de prøver å få offeret til å laste ned en fil på PC-en, som senere viser seg å være et løsepengevirus.
- Mer tradisjonelle motiver, som å få tak i kredittkortnumre, bankkontonummer, helseopplysninger og annen personalia som kan misbrukes

Quiz: Kan du nettsikkerhet?
NSM oppfordrer nå kommuner og helsemyndigheter til å forberede nordmenn på hvordan man blir kontaktet når man skal vaksineres.
Vaksinen er gratis
Husk at vaksineringen er gratis, og at du derfor ikke skal forhåndsbetale noe som helst når det er din tur.
NSM oppfordrer også kommuner og helsemyndigheter til ikke å bruke lenker i SMS-er, og at man tydeliggjør hvem som er avsender når folk kontaktes i forbindelse med vaksinering og testing.