- Vi blir provosert av dette. Aaser sier indirekte at alle banker med gode vilkår er konkurskandidater, noe som ikke stemmer, sier Erik Jensen, direktør for personmarked i BNBank i Trondheim.
- DnB er Norges dyreste bank
DnB-sjefen antydet i gårsdagens Aftenposten at flere småbanker har tatt kontakt med DnB med tanke på oppkjøp. Jensen sier at BNBank ikke er blant disse.
- Det treffer ikke oss. Det virker som om Aaser ser på det å ha gode vilkår som en diskvalifiserende egenskap for banker, sier Jensen.
Aasers poeng var at markedet er så tøft for tida at småbanker kan få problemer med å få inn kapital, og dermed måtte følge Nordlandsbanken inn i DnB-konsernet.
Forundring
Assisterende banksjef Einar Asperheim i Indre Sogn Sparebank ler forundret når vi refererer Aasers uttalelser.
- Dette får stå for Aasers egen regning. Vi er ikke interessert i å bli kjøpt av DnB, og kommer heller ikke til å bli det, sier Asperheim. Det samme sier kollega Øyvind Strand i Hol Sparebank.
- Helt uaktuelt for oss, dette. Jeg tror få små sparebanker ønsker å gå inn i en forretningsbank som DnB. Mindre sparebanker har tross alt solide resultater, sier Strand. Banksjef Asbjørn Soltveit i Kvinnherad Sparebank er enig.
Mer innskudd
- Vi satser på lokal tilhørighet og selvstendighet. Derfor er det absolutt ikke aktuelt for oss å gå inn DnB-konsernet, sier Soltveit.
Sandnes Sparebank er blant de mest profilerte mindre bankene i landet, delvis på grunn av nettbanken Bank Direkte. Men heller ikke de vil inn i DnB.
- Aasers uttalelser er ikke rettet mot oss. Vi føler oss ikke truffet. Siden vi den siste tida har hatt en økning i innskuddskunder, har vi definitivt ikke mangel på kapital, sier Ingrid Schøpp, informasjonssjef i Sandnes Sparebank.