
Foto:Halloween.no Foto: www.halloween.no Vis mer
Nordmenn har adoptert den amerikanske høstfesten. Ifølge Stavangeravisen omsatte grossisten Coop Norge 33.75 tonn gresskar til Halloween-feiringen, mens i år er det over 70 tonn. Men det er ikke bare næringslivet som feirer i disse dager. Store og små forbereder kostymer og skummel sminke, og gjør seg klar til å feste: De små gleder seg til godis i posene, mens de voksne ser for seg godis i glassene og show ut i de små timer.
Solgte sin sjel til djevelen
Den offisielle Halloweendagen er 31. oktober, men feires ofte uken i forveien. Festtradisjonen knyttes særlig til USA, men opprinnelig kan den spores tilbake til de britiske øyer og Nord-Frankrike for rundt 2000 år siden. Det finnes flere varianter av Halloweens historie. Fellesnevneren i opprinnelseshistorien er at det var en fest ved overgangen til det nye året, som for 2000 år siden startet 1. november. Kvelden i forveien døde det gamle året, og onde ånder var særlig mektige denne siste dagen i året. Gudene Pomona og Samhain går igjen i flere av beretningene. Den såkalte Trick or threat-skikken - knep eller knask skal ha sitt opphav fra 800-tallet da barn gikk rundt og tigget godsaker i bytte mot bønner for døde.
De nifse gresskarlyktene har sitt utspring i den irske myten om Jack O`Lanterns drikkferdige liv. Jack ville selge sin sjel til djevelen for en siste drink på puben, men med en smule list ble djevelen lurt. Da Jack døde ble han avvist i så vel himmel som helvete, og ble dømt til et evig liv vandrende langs veiene. Men Jack var mann nok til å få med seg lys på veien: Lykten han fikk var utskåret i en kålrot. Da potetsyken herjet Irland i 1845-50 emigrerte 700.000 irer til Amerika. Med seg brakte de myten om Jack O`Lantern, men i sitt nye hjemland gikk de over til å bruke gresskar. De utskårne gresskarlyktene er kanskje det mest kjente symbolet på Halloween.
De siste årene har den spesielle høstfesten fått fotfeste i Norge. Det er ikke få norske hjem som rundt den 31. oktober har fått besøk av utkledde småtroll som tigger godteri. De noe eldre har benytter anledningen til å kle seg opp som både vampyrer og onde stemødre ute på by`n.
Eksterne lenker
Halloween i New York
Halloween.no