Munnbind på fly:

Eksperter: Kan bli påbud lenge

Ser du frem til å puste fritt på fly? Det kan bli lenge til.

HOLDE MASKA: Flere tror det er lenge til man kan fly uten munnbind. Foto: Fredrik Hagen/NTB
HOLDE MASKA: Flere tror det er lenge til man kan fly uten munnbind. Foto: Fredrik Hagen/NTB Vis mer
Publisert

Coronapandemien ser kanskje ut til å være på hell, og over hele Europa lettes det på tiltakene.

Også her til lands ble det tirsdag kveld lansert en rekke lettelser.

For flypassasjerer står imidlertid krav om munnbind fast, og ifølge eksperter som The Times har snakket med, kan det bli lenge til vi kan dra på tur uten å dekke til ansiktet.

Kan bli lenge

Avisen peker på at forskjellige regler rundt om i verden, vil gjøre det umulig for flyselskaper å kunne reise «maskefritt».

– Ansiktsmasker er noe som vil være med oss en tid ennå. Hvis det er prisen vi må betale i månedene fremover inn mot sommeren, er det en liten pris å betale, sier økonomisjef i Ryanair Neil Sorahan, ifølge avisen.

Ifølge artikkelen tror Sorahan at munnbindforbudet vil henge med oss på samme måte som det velkjente væskeforbudet.

Dette ble innført i 2006.

En ikke-navngitt person i et flyselskap trekker frem et eksempel overfor avisen:

– I USA er reglene veldig klare på bruk av ansiktsmasker. Det ville være idiotisk av oss å be passasjerene ta på maske idet vi kommer inn i deres luftrom.

Les artikkelen gratis

Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.

Gå til innlogging med

Vi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.

Vi bryr oss om ditt personvern

Dinside er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

Les mer