I 2007 ble verdens syv nye underverk kåret etter en omfattende "global" nettavstemning som mottok mer enn 100 millioner stemmer.
Les mer om de syv nye underverkene her
Naturens egne underverk
Nå har tiden kommet for en verdensomspennende avstemning for å kåre syv naturunderverk.
De nominerte må være et klart definert sted som ikke er skapt eller betydelig endret av mennesker. Det må enten være et sted, et naturmonument eller et landskap. Fenomener som stjerneskudd, havstrømmer eller nordlys er ikke til vurdering.
Maks ett sted fra hvert land
Nasjonale kvalifiseringsrunder har resultert i 261 nominerte naturperler. Disse skal nå reduseres til 77 steder som skal være med inn i siste runde.

Ett av stedene finner vi i Norge. Det er verken Sognefjorden, Preikestolen, Vegaøyene, Torghatten, Svalbard eller Nordkapp som skal forsvare norsk naturære. Det fremste norske naturunderverket, skal vi tro denne nominasjonslisten, er Geirangerfjorden, som også befinner seg på UNESCOs liste over verdensarven.
Dette bør du ha opplevd i Norge
Mange kjente
Foruten Geirangerfjorden, finner du nok flere steder du har hørt om eller sågar besøkt på den 261 navn lange listen. Her er noen navn som bør være kjent for mange:


- Gibraltar-klippen (Gibraltar)
- Vatnajøkull (Island)
- Loch Ness (Skottland)
- Grand Canyon (USA)
- Seven Mile Beach (Cayman-øyene)
- Isfjorden/Ilulissat (Grønland)
- Bikini-atollet (Marshalløyene)
- Ayers Rock/Uluru (Australia)
- Great Barrier Reef (Australia/Papua ny guinea)
- Atacama-ørkenen (Chile)
- Galapagosøyene (Ecuador)
- Amazonas (div. land Sør-Amerika)
- Iguazu (Argentina/Brasil)
- Titicaca-sjøen (Bolivia/Peru)
- Table Mountain (Sør-Afrika)
- Riftdalen (div. land Afrika)
- Okawangodeltaet nasjonalpark (Botswana)
- Maldivene (Maldivene)
- Mount Everest (Kina/Nepal)
- Ko Phi Phi (Thailand)
- Kappadokias klippeformasjoner (Tyrkia)
- Dødehavet (Israel/Jordan/Palestina)
- Ha Long Bay (Vietnam)
Oversikt over de nominerte og hvordan du kan stemme - gå hit
Endelig liste i 2011
Avstemningen i denne runden skal løpe frem til juli 2009. Fra denne stemmerunden velges 21 kandidater ved hjelp fra et ekspertpanel, for siste avstemningsrunde. Deretter blir det global avstemning som løper helt til 2011.
Vil du være med å sikre norsk representasjon, så har du en sjanse til å legge inn stemmer nå. Du kan kun stemme en gang per epost-adresse i hver stemmerunde.
Hvem står bak?
Mannen bak organisasjonen som flagger disse globale avstemningene er Bernard Weber, en sveitsiskfødt kanadier. New7Wonders ble startet i 2001. 50 prosent av inntektene som prosjektet genererer, skal gå til finansiering av dokumentasjons- og konserveringsprosjekter. Organisasjonen skal være en non-profit-organisasjon.
Oversikt over de nominerte og hvordan du kan stemme - gå hit