Oslo Lufthavn (Din Side): Her er Norges nye elektriske fly. Flyet skal brukes til nye testturer og håpet er at elektriske fly skal kunne ta over en rekke av de kortere flyrutene i Norge.
Det nye elflyet ble presentert for første gang ved Oslo Lutfhavn onsdag ettermiddag, og det var en fornøyd konsernsjef i Avinor Abraham Foss som kunne vise frem det nye flyet.
– Coronapandemien er bare en liten utfordring i forhold til klimautfordringer, sier konserndirektøren i Avinor.
– Vi må legge til rette for nye energikilder for flyselskapene og for måten vi jobber på på flyplassene.
Havarerte
Det første elflyet i Norge var av typen av typen Pipistrel Alpha Electro og ble kjøpt av Avinor og Norges Luftsportforbund (NLF) i 2017.
Og den første offisielle flygningen ble gjort fra Oslo lufthavn i juni 2018 med daværende samferdselsminister Ketil Solvik-Olsen som passasjer, mens daværende konsernsjef i Avinor, Dag Falk-Petersen var pilot.
Elflyet ble brukt i en rekke demonstrasjonsturer, og var ikke sertifisert for annet enn testflyving.
Men under Arendalsuka i 2019 gikk det galt og motoren stanset under en demo-flyvning. Elflyet nødlandet ved Gullknapp ved Arendal med Avinor-sjefen som pilot og daværende statssekretær Kommunal- og moderniseringsdepartementet, Aase Marthe J. Horrigmo som passasjer.
Les artikkelen gratis
Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Dinside er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger