Hellas er kanskje ikke det første landet som faller deg inn når vi nevner skiferie i utlandet. Men nå som snøen laver ned i Hellas, mens vi her nord har flere varmegrader, er det på sin plass å informere om muligheten.
Supre forhold
Ferske bilder fra de greske skisentrene viser nedsnødde løyper, strålende sol og flotte forhold. Og selv om skisentrene er ganske små i forhold til i Alpene, er det jo en fordel at det ikke er så himla mange mennesker i bakkene.



Vel, i denne sammenhengen må vi nesten nevne at det ifølge skiforsker Arne Ekeland forekommer langt flere skader blant skiløpere i Hellas enn i Norge og Sverige. Forklaringen er nok at nordmenn og svensker er mer vant til å stå på ski enn grekerne. Dette fortalte Ekeland til DinSide Helse i forbindelse med saken Færre skader i bakken.
Det som nok er mest spesielt med skisentrene i Hellas, er at mange av dem faktisk har havutsikt.
Den greske skisesongen varer, som i Norge, fra desember til april.
Her er noen av de mest kjente skisentrene:
Kalavrita
Kalavryta Ski Centre ligger ved Mount Helmos, på 1.650 til 2.340 meters høyde. 12 bakker og syv heiser. Senteret ligger cirka 200 kilometer fra Aten.
På nett: Kalavrita
Menalo
Dette er skisenteret nærmest Aten (160 km unna). Skisenteret ligger på 1.500 til 1.860 meters høyde ved Menalofjellet, og har 10 bakker og fire heiser.
På nett: Mainalo Ski
Parnassos
Hellas mest kjente skisenter ligger 180 km unna Aten. Det ligger på 1.600 til 2.300 meters høyde. Her er 26 bakker og 16 heiser.
På nett: Parnassos
Pelion
Skisenteret i Pelion ligger på 1.170 til 1.470 meters høyde. Senteret har fire heiser og fem bakker. Dette senteret ligger et stykke fra Aten, 310 km.
På nett: Pelion
Karpenisi
Karpenisi ligger på 1.840 til 2.220 meters høyde, og har 11 bakker og seks heiser. Senteret ligger 285 km unna Aten.
På nett: Karpenisi
Merk: Nå om vinteren går det ingen direktefly til Aten fra Norge. Du må mellomlande på en av de europeiske flyplassene.