Det kan være lurt å ta en titt på skireglene før du prøver deg ut i bakken. Eventuelle ulykker kan ikke bare hende deg selv, men også andre du er nær i bakken.
Peer Bakke er daglig leder på Kongsberg Skisenter og han opplever ikke noe høyt tall i antall ulykker.
- Vi har ikke mange ulykker i forhold til antall skidager her på Kongsberg, men noen ulykker vil det alltid være. Vi har slått opp skivettregler både på hjemmesidene våre og på skisenteret, så vi regner med at de fleste kan reglene.
- Folk kjører som oftest pent i de vanlige skibakkene. Vi opplever at folk bryter skireglene mest i skiparkene. Her skal folk vise seg litt ekstra frem og de er noe friere enn i de vanlige bakkene.
Bli bedre i bakken
- Vi oppfordrer alpinistene til å ta ansvar for seg selv og andre i bakken for å unngå skader, sier avdelingsleder Gunnar Wold i Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap (DSB) i en pressemelding.
Sikkerheten ved selve nedfarten i alpinanlegg er anleggseiers ansvar, og det er DSB som sjekker at alt er på stell. Men selv om bakkene er sikret på tilfredsstillende måte, er dette ingen garanti mot ulykker. Det er viktig å følge instruksjonene i anlegget.
Les artikkelen gratis
Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Dinside er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger