Tax free:

Lakrispiper selges som tobakk

Men årsaken til dette trikset er ikke den du tror.

TOBAKKSROMMET: Både pipetobakk og lakrispiper er i samme rom på taxfreebutikkene i Norge. Foto: Privat
TOBAKKSROMMET: Både pipetobakk og lakrispiper er i samme rom på taxfreebutikkene i Norge. Foto: Privat Vis mer
Publisert

Pipetobakk en én ting, Lakrispipe er noe helt annet. Dette er «barnelærdom» for de fleste. Men - leter du etter lakrispiper på Oslo lufthavn så må du først finne veien inn til rommet med tobakk, snus og sigaretter.

Men hvorfor finner du lakrispipene blant sigaretter og tobakk, ikke i godtehyllene hvor andre søtsaker er plassert?

Forbud

- Lakrispiper er ansett som et tobakksprodukt i Norge, og det var derfor lenge ikke lov til å ha det utenfor tobakksrommet. Dette er nå endret, men ettersom mange av kundene våre forventer å se dem i tobakksrommet er de fortsatt der, forteller Haakon Dagestad, kommunikasjonssjef hos Travel Retail Norway, som står for tax free-salget på Oslo lufthavn og en rekke norske flyplasser

Salgstrikset

Men lakrispiper er allikevel ikke helt som andre godsaker.

Helsedirektoratet ikke gir fortsatt ikke taxfreebutikkene i Norge mulighet til å reklamere for lakrispiper i butikken sine, fordi pipene minner om et tobakksprodukt.

Dermed kan man ikke henge opp reklameplakater i butikken eller reklamere aktivt på nettsidene.

Les artikkelen gratis

Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.

Gå til innlogging med

Vi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.

Vi bryr oss om ditt personvern

Dinside er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

Les mer