Flere turistdestinasjoner i Europa er på bristepunktet og lokale myndigheter i Spania, Italia og Hellas med flere har sett seg nødt til å innføre begrensninger for å redusere presset fra besøkende som flokker til de mest populære områdene.
I Barcelona har en liten delikatessebutikk sett seg lei på turister som bare er innom butikken for å ta bilder i stedet for å kjøpe noe.
Butikken Queviures Múrria er kjent for å selge dyrere varer som god vin, kaviar, sauser, ost og liknende.
På det meste har det vært 30 turister innom butikken i løpet av en time for å ta bilder og kikke, forteller butikksjef Toni Merino til nettavisa VilaWeb.
«Besøkende som bare skal titte: 5 euro per person, Tusen takk», står det skrevet på et skilt utenfor butikken.

Ikke trekk i den!
Overfor avisa 20 minutos forteller han at det først startet som en spøk, men at både ansatte og faste kunder reagerte på alle turistene som bare tittet rundt og tok bilder, at de valgte å innføre det.
5 euro tilsvarer nærmere 60 norske kroner.
Meroni sier til 20 minutos at de ikke hadde planer om å kreve at turistene betaler for å komme inn i butikken, men legger til at skiltet har hatt en effekt ved at det har klart å skremme vekk dem som bare skal innom for å ta bilder. Han avfeier at de faktisk har krevd at turister betaler.
- Vi har ikke tatt betalt, for det var ikke målet, forteller han.