Taxfree-nasking: - Ikke særlig lurt

Rødt-leder Bjørnar Moxnes ble tatt for tyveri av solbriller på taxfreen på Oslo lufthavn. Å stjele derfra er en dårlig idé.

GODT OVERVÅKET: Det er ikke lett å stjele på taxfree-butikkene på Gardermoen og mange blir tatt. Foto: Gorm Kallestad / NTB
GODT OVERVÅKET: Det er ikke lett å stjele på taxfree-butikkene på Gardermoen og mange blir tatt. Foto: Gorm Kallestad / NTB Vis mer
Publisert

Årlig anmeldes mellom 400 og 500 tyverier i taxfree-butikkene på Oslo lufthavn, ifølge Dagestad.

- Vi har flinke folk, så det er mange som blir tatt, sier han til DinSide.

Ser om noe mangler

Den viseadministrerende direktøren vil ikke lette for mye på sløret rundt hvordan de jobber, men både innleide vektere og butikkpersonalet i taxfree-butikkene på Gardermoen har fått god opplæring i hvordan de kan avsløre tyvene.

- Vi har systemer og rutiner for å se om noe mangler, men det forteller vi ikke om offentlig.

Mitt Jessheim skriver at det innleide vaktselskapet Travel Retail Norway bruker, driller de ansatte i butikken ved å hele tiden fylle opp med varer.

Ser de at det plutselig er en tom plass i brillestativet, vil de kunne bruke dette til å spole overvåkningsvideoene tilbake til det aktuelle tidspunktet brillene forsvant.

- Etter at folk har stjålet noe, setter de seg gjerne ned ved en gate. De kommer seg ikke unna, derfor er det ikke særlig lurt å stjele hos oss, sier Dagestad til Mitt Jessheim.

Stjeler parfyme og sminke

Oslo lufthavn går for å være blant de mest overvåkede stedene i Norge. Ifølge Aftenposten har flyplassen egne «tyvefangere» som følger mistenkelige bevegelser og kunder i butikken gjennom overvåkningskameraer.

Det vanligste som stjeles er parfyme og kosmetikk. Solbriller er det også mange som prøver å naske med seg.

Når det stjeles mest, følger passasjerutviklingen på flyplassen, forteller den viseadministrende direktøren i TRN. Altså er det mest på sommeren, og minst på senvinteren.

- Hvem er det som stjeler på taxfreen?

- Alle. Å legge vekk fordommer er noe av det første du må lære deg når du jobber i butikk, sier Dagestad.

Du blir anmeldt

Det er flest vanlige folk som stjeler, men det er de profesjonelle tyvene som kommer unna med de største tyveriene.

- Det er stor forskjell på feriereisende som bare stjeler et par ting og bander som reiser fra flyplass til flyplass. De profesjonelle stjeler store kvanta, gjerne ting de vet de kan selge igjen, som for eksempel sigaretter.

Hvis man blir tatt for å stjele, må man som regel betale for varen, deretter følger en anmeldelse, ifølge Dagestad.

- Hva vil du si til dem som vurderer å stjele noe?

- Ikke gjør det. Kan du betale for reisen, kan du betale for varen, sier han avslutningsvis.

Bilde av norgesferiekartet

Norgesferie

Se lesernes favorittreisemål

Legg til dine steder Se kart

Vi bryr oss om ditt personvern

Dinside er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

Les mer